eibabo® - O nas

Przedsięwzięcie firmy eibmarkt.com GmbH, 100% spółki-córki EIBMARKT® GmbH Holding 

Jak to się wszystko zaczęło?

CEO Marco LabáhnFirma powstała w 1997 roku pod nazwą „Gebäudesystemtechnik EIB” i już 4 lata później zmieniła formę na spółkę kapitałową. Z przekonania o przyszłości tej technologii powstała idea samodzielnej działalności. W tamtym czasie zajmowaliśmy się wyłącznie integracją komponentów EIB w systemach, przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Wtedy prawie nie było komponentów EIB, większość stanowiły niewiarygodnie drogie komponenty Siemensa. W 1997 roku dość trudno było przekonać klientów do tych rozwiązań. Mieliśmy to szczęście, że udało się nam rozpocząć działalność od trzech bardzo dużych projektów. Decydującym argumentem okazała się tablica prezentacyjna EIB, tygodniami tworzona przez właściciela we własnej sypialni – ku niezadowoleniu partnerki – z kilkoma urządzeniami EIB po niewiarygodnej cenie 20 000 marek niemieckich i przebudowany Ford Transit jako mobilne biuro z dwoma stanowiskami pracy, ogromnym wyposażeniem EIB, rozwijanym przewodem magistrali EIB mierzącym 200 metrów i prowadzącym bezpośrednio do budynku oraz narzędziami monitorującymi do uruchamiania i diagnostyki.

To były naprawdę zwariowane czasy z pizzą, colą i systemem pracy z ruchomymi weekendami. Zarabianie pieniędzy było właściwie sprawą drugorzędną, a tym samym miało niewielkie znaczenie. Za pośrednictwem EIB Telecontrol można było podczas prezentacji połączyć się telefonem komórkowym Siemens S10 z kolorowym wyświetlaczem – w tamtych czasach był to absolutny hit – z tablicą prezentacyjną, aby pokazać różne sposoby przełączania, możliwe były również połączenia odwrotne w przypadku wszelkich komunikatów, sterowania światłem, poszczególnymi pomieszczeniami itd. Fascynowało to wszystkich i naprawdę przekonało ważnych decydentów odpowiedzialnych za rozwój projektów oraz planowanie budynków użyteczności publicznej w ramach rozwiązań zapewniających efektywność energetyczną.

Jak sprawy potoczyły się dalej?

Pierwsze zyski zostały natychmiast zainwestowane w nowe rozwiązania. Równolegle z automatyką budynków dostrzegliśmy potencjał internetu i z końcem 1997 roku uruchomiliśmy swój pierwszy, stworzony całkowicie samodzielnie na bazie Excela sklep internetowy, który oferował ponad 1000 produktów i którego dalszym rozwojem zajmowaliśmy się przez wiele kolejnych lat. Właśnie dlatego eibmarkt® jest chyba najstarszą firmą na rynku, która prowadzi sklep internetowy z wyposażeniem elektrotechnicznym. Na początku mieliśmy oczywiście niewiele zamówień, zmieniło się to jednak już kilka lat później, a przełomem był SmartStore. W 1997 roku nie było jeszcze Google & Co. Naszym pierwszym kontaktem była niemiecka wyszukiwarka Fireball, która później weszła w kooperację z Alta Vista i tym samym odtwarzała wyniki wyszukiwania na całym świecie. Wczesne rozpoczęcie aktywności w internecie umożliwiło nam do tej pory pozyskanie ponad 500 000 stałych klientów z całego świata i to do około 2010 roku praktycznie bezpłatnie, co zapewniło decydującą przewagę nad konkurencją.

Jak powstał więc eibmarkt.com?

Sklep internetowy eibmarkt.com uruchomiliśmy pod koniec 1999 roku. W 2004 roku przeszliśmy na system SmartStore i nasze obroty poszybowały w górę. Właściwie nie mieliśmy konkurencji. Równolegle budowaliśmy również kolejne filary firmy. Z doświadczenia zebranego w branży usługowej dokładnie wiedzieliśmy, na jakie artykuły EIB jest popyt na rynku. Zaowocowało to następnym krokiem, mianowicie samodzielnymi pracami rozwojowymi i produkcją podzespołów elektronicznych i elektrycznych, co było logicznym i koniecznym przedsięwzięciem. W 2001 roku firma została przekształcona w spółkę kapitałową.

W latach 2000-2004 zaprojektowano ogromną ilość sprzętu, jednak faktycznie wyprodukowano tylko kilka modeli. Opracowywanie urządzeń EIB było bardzo drogie i wymagało wielu nakładów. Wtedy magistrala instalacyjna była jeszcze standardem europejskim (EIB® = European Installation Bus), później stała się standardem światowym (KNX® = zestawienie nazwy „konwergencja” oznaczającej łączenie różnych systemów magistrali w jednolity standard z nazwą „Konnex” jako nowym chronionym znakiem towarowym KNX®).

We własnych projektach integracji systemów mieliśmy zazwyczaj bardzo złożone zadania w zakresie sterowania i regulacji, które w tamtym czasie były możliwe jedynie przy użyciu modułu funkcyjnego EBI firmy Levi Fils, wykorzystywanego przez nas w dużych ilościach. Wierzyliśmy, że mamy wystarczająco duże doświadczenie, dlatego w ciągu roku opracowaliśmy podobne rozwiązanie. Zostaliśmy do tego niejako zmuszeni, ponieważ wraz z przejęciem Levi Fils AG Szwajcaria przez ABB w dniu 11 marca 2004 roku z czasem zaprzestano produkcji tego ważnego dla nas urządzenia. Koszty wymknęły się jednak spod kontroli. Czekało nas poniesienie ogromnych kosztów licencji i testowania tego złożonego urządzenia. Trzeba było podjąć decyzję. Ostatecznie urządzenie nie zostało wyprodukowane, a przewidziany na nie budżet zainwestowaliśmy w sklep internetowy eibmarkt.com. Z dzisiejszej perspektywy decyzja ta miała duży wpływ na dalszy rozwój firmy. W 2010 roku w drodze wydzielenia założona została spółka eibmarkt.com GmbH jako spółka-córka firmy EIBMARKT® GmbH Holding. 


Zajmują się Państwo wieloma różnymi obszarami, dlaczego?

To prawda, jednak wszystkie te obszary są ze sobą powiązane i idealnie się uzupełniają, także w odniesieniu do przyszłych projektów, takich jak np. holografia 2D i 3D bez okularów 3D, również na smartfony, dzięki której możliwe jest wyświetlanie dużych ilości informacji, które inaczej nie zmieściłyby się na wyświetlaczu smartfona czy smartwatcha, zastąpienie reprografii 3D artykułów przy zakupie przez internet i jednocześnie możliwość poczucia struktury powierzchni produktu za pomocą urządzenia KNX® Pad i powąchania produktu przez przekaźnik zapachów KNX®, np. przy zakupie wysokiej jakości butów skórzanych. Jesteśmy pewni, że już za kilka lat będzie to standard. 

 

  

EIBMARKT® GmbH jest członkiem stowarzyszenia KNX® Association Bruksela. Niemal wszystkie obszary działalności spółki-matki EIBMARKT® GmbH Holding są ukierunkowane na zaawansowane technologie związane z zarządzaniem budynkami. Oprócz samodzielnego opracowywania i produkcji podzespołów elektronicznych i elektrycznych specjalizujemy się również w dziedzinie oprogramowania automatyki.

Wyzwania w zakresie dotychczasowych podstawowych kompetencji w zakresie automatyki budynków KNX® i globalnego handlu internetowego (eibabo®, eibmarkt® popchnęły nas do aktywności na kolejnych polach: inteligentna automatyzacja jachtów za pomocą KNX® w budownictwie łodzi sportowych i superjachtów, jak również nowy wymiar sterowanej robotem fotografii 360°/3D produktów dla producentów i sklepów internetowych. Oba obszary zostały mocno rozbudowane i pomyślnie się rozwinęły.

CEO Marco Labáhn

Liczne wyróżnienia, jak np. nagroda „INNOVATIONSPREIS-IT” dla EIBMARKT® GmbH Holding za innowacyjne rozwiązanie IT „Reprografia 3D w e-commerce” o dużej wartości użytkowej dla średnich firm, przyznana przez Initiative Mittelstand pod patronatem firmy Microsoft Deutschland GmbH , czy KNX World Award dla eibmarkt®.com GmbH, pozwoliły nam zdobyć uznanie na arenie międzynarodowej, z czego jesteśmy szczególnie dumni.

Jakie są plany na przyszłość?

eibabo® to produkt najnowszej generacji systemów sklepów internetowych Grupy eibmarkt® i wynik 20-letniego doświadczenia w handlu wysyłkowym. W eibabo® mogą kupować firmy i osoby prywatne. Po 3 latach prac rozwojowych nad internacjonalizacją eibabo® jest dostępny w 14 językach , a w jego skład wchodzi sklep międzynarodowy (eibabo.com) i 20 krajowych sklepów internetowych oferujących ponad 20 metod płatności i ok. 1 miliona aktywnych artykułów. Na każdym kroku czekały nas duże wyzwania. Do najpoważniejszych należały: system informatyczny ze złożonymi funkcjonalnościami sklepowej witryny internetowej, zarządzanie produktami oraz interfejs logistyczny dla dostawców i udostępnienie treści w 14 językach.

Na całość złożyło się ponad 500 projektów częściowych, którym sprostać mogły tylko doświadczone zespoły projektowe i wieloletni partnerzy. W perspektywie średnioterminowej mamy jednak dużo więcej planów dotyczących eibabo®, które wykraczają poza funkcję sklepu internetowego – warto więc być na bieżąco. W tej chwili nadal intensywnie pracujemy nad internacjonalizacją. Obsługę eibabo® zapewnia ten sam zespół z firmy eibmarkt.com GmbH (callcenter, serwis, IT), który zarządza znanym już sklepem eibmarkt.com. To gwarancja bardzo wysokich standardów, do których przyzwyczailiśmy naszych klientów. 

Czy oznacza to stuprocentową internacjonalizację?

Rzeczywiście, dotyczy to w szczególności eibabo® i polega na udostępnianiu wszelkich treści, komunikacji i przetwarzania zamówień w 14 językach oraz wielu specyficznych dla danego kraju metodach płatności. Za pośrednictwem naszych własnych platform handlowych eibabo® i eibmarkt® do klientów biznesowych i prywatnych w 185 krajach dostarczamy ponad 1 000 000 artykułów pochodzących od 2500 producentów marek. Tym samym prowadzimy trzy z największych na świecie platform handlowych oferujących produkty elektroniczne i elektryczne. Artykuły te są stale sprawdzane i na bieżąco aktualizowane. Nasze sklepy publikują swoje różnorodne artykuły za pośrednictwem ponad 400 partnerów i interfejsów do wszystkich istotnych portali na całym świecie. Za pośrednictwem naszego własnego centrum komputerowego jesteśmy w stanie obsłużyć rozbudowane procesy zamówień w ciągu 24-48 godzin. Klienci mogą zmawiać markowe produkty wszystkich wiodących producentów instalacji elektrycznych, opraw oświetleniowych, technologii sieciowych, sprzętu RTV, AGD, automatyki budynków KNX®, radiowej automatyki domowej i wielu innych, a my dostarczamy je na całym świecie, również do innych krajów. Możliwa jest nawet dostawa artykułów spoza oferty sklepu. eibmarkt®, jeden z wiodących dostawców z branży KNX®, specjalizuje się dodatkowo w automatyce budynków KNX® i zapewnia swoim klientom kompleksowo wykwalifikowanych serwisantów, którzy 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku służą radą i pomocą na eibabo®.


Jakie specjalne usługi Państwo oferują?

Każdemu klientowi przydzielamy osobistego doradcę. Jest on wymieniony w osobistym koncie klienta po złożeniu zamówienia. Klienci każdego dnia mogą się komunikować z doradcą za pośrednictwem konta klienta, mailem lub przez telefon. Najszybsza i najpewniejsza droga to jednak konto klienta. Klika kliknięć wystarczy, aby w dowolnym momencie skontaktować się z doradcą, 24 godziny na dobę, również w weekendy i święta. To specjalna usługa dla naszych klientów, która ma zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie. Nasi pracownicy są do Państwa dyspozycji przez całą dobę, oczywiście w wielu językach, i w krótkim czasie odpowiadają na każde pytanie. W ciągu dnia za pośrednictwem konta klienta odpowiedź na pytanie jest gotowa już po kilku minutach.

Konto klienta jest dostępne na stronie internetowej eibabo®. Po zalogowaniu można tam wybrać swoje zamówienie z historii zamówień i w bardzo prostym formularzu zadać swojemu doradcy pytanie o zdefiniowanej tematyce (dostawa, reklamacja itd.). Niezależnie od miejsca pobytu nasze odpowiedzi można znaleźć w historii zamówień, dodatkowo każdą odpowiedź wysyłamy na adres mailowy klienta zaraz po jej opublikowaniu. 

Co odróżnia Państwa firmę od silnej konkurencji w branży?

eibabo® to bardzo złożony system sklepowy z wieloma funkcjami. Na przykład dzięki licznym zdjęciom, widokom 3D, obszernym tekstom i inteligentnym przekierowaniom do wszystkich ważnych artykułów nasze publikacje mają szczególną wartość dodaną i zapewniają pozytywne wrażenia użytkowe. Jest to oczywiście proces ciągły, który stale aktualizujemy i ulepszamy. Kolejną szczególną cechą jest inteligentna, samoucząca się i fonetyczna funkcja wyszukiwania, działająca na wysokowydajnych serwerach, z rozbudowanymi parametrami umożliwiającymi szybkie znalezienie poszukiwanego artykułu. Od ponad 25 lat prowadzimy systemy sklepowe i zarządzanie zasobami towarowymi na własnych serwerach w centrum przetwarzania danych.

Ze względu na ogólnoświatową sprzedaż wszystkich artykułów, w sklepie zintegrowane są niezbędne zaawansowane funkcje dodatkowe. Obejmują one prezentację wszystkich ważnych walut międzynarodowych i aktualizowane kilka razy dziennie kursy wymiany walut przy każdej cenie, języki specyficzne dla danego kraju, metody płatności i terminy dostaw, stałe śledzenie przesyłek na całym świecie, złożoną matrycę podatkową dla przesyłek krajowych / przesyłek do UE i krajów EFTA lub dostaw do krajów trzecich w zależności od tego, czy mamy do czynienia klientem prywatnym, czy biznesowym z numerem identyfikacyjnym VAT lub bez niego dla dostaw wewnątrzwspólnotowych, uwzględnianie progów dostaw do UE zgodnie z niemiecką ustawą o podatku VAT oraz międzynarodową odprawę celną. 

Jakie standardy bezpieczeństwa oferuje eibabo®?

eibmarkt®.com GmbH to jeden z niewielu eksporterów w tej branży zatwierdzonych przez niemieckie organy celne. Kilka razy w roku organy celne przeprowadzają audyty pod kątem wypełniania wszystkich kryteriów. Spółka eibmarkt®.com GmbH jest podłączona do centrum obliczeniowego AEB i działa zgodnie z procedurą ATLAS certyfikowaną przez Bundesfinanzdirektion (Federalną Dyrekcję Finansową). Dzięki własnej cyfrowej odprawie celnej jesteśmy w stanie szybko i bez zbędnej biurokracji uzyskiwać wgląd w procesy i wpływać na nie. Nasi pracownicy są gruntownie przeszkoleni w zakresie tego systemu i posiadają kwalifikacje w różnych językach, co pozwala im odpowiadać na zapytania międzynarodowych klientów.

Wszystkie możliwe standardy bezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do metod płatności i przepisów o ochronie danych, podlegają stałemu monitorowaniu i kontrolom instytucji zewnętrznych. Wszystkie obszary klientów są zabezpieczone wysokimi standardami szyfrowania. Rejestracja jest absolutnie niewiążąca, ponieważ Państwa dane wykorzystujemy do dalszego przetwarzania zlecenia dopiero po złożeniu przez Państwa zamówienia i przekazujemy w niezbędnym zakresie wyłącznie firmom zaangażowanym w realizację zamówienia (np. dane adresowe do wysyłki).

eibabo® należy więc do spółki eibmarkt.com GmbH?

Tak, eibabo® jest przedsięwzięciem spółki eibmarkt.com GmbH, obecnie nie planujemy zmiany formy na osobną spółkę kapitałową jako kolejną spółkę-córkę holdingu, nie wykluczamy tego jednak jako konsekwencji przyszłego globalnego rozwoju 

 

 

 

Marco Labáhn
(CEO EIBMARKT GmbH Holding)


Dialog: pani Kerstin Ziegenbein (agentur aanders®) i Marco Labahn (CEO EIBMARKT® GmbH Holding)

  

EIBMARKT GmbH Holding 

EIBMARKT® GmbH Holding - 08527 Plauen - Kemmlerstrasse 1 - Niemcy
(siedziba holdingu obejmująca Administrację, Rozwój Aplikacji, Call Center, Studia 360°/3D) 

EIBMARKT GmbH Holding Film wizerunkowy

Film wizerunkowy EIBMARKT® GmbH: KNX® smart home - eibmarkt®, eibabo® (english full hd)

 

Oglądane przez Ciebie